Eve Nõmm rõhutab tootearenduse olulisust turunduses
10.03.2025
10.03.2025
Rääkides uue kaubamärgi turule toomisest, tõdes Nõmm, et siin on väga oluline eristuda. „Tootearendus on väga suur komponent sellest. Et kuidas läbi tootearenduse, tootedisaini protsessi saavutada see edu, et toode oleks unikaalne. Uus turundus, millesse ma ise väga usun, on tootearendus,“ kõneles Nõmm. Ta lisas, et Eesti mõistes on Liviko suurtootja, maailma mõistes aga butiikettevõte – see on ka maailmas justkui eriliseks tegev tegur.
Tootearendusprotsessis nimetas ta oluliseks õppetunniks lahtilaskmise kunsti. Nõmm tõdes, et kui meeskond on juba pikalt mingit toodet välja arendanud ja sellesse panustanud, võib psühholoogiliselt olla väga keeruline mingil hetkel ikkagi pidurit tõmmata. Isegi, kui see oleks õige otsus. „Kas see (toode) on endiselt adekvaatne? Kui me oleme arendanud midagi pikemalt kui me planeerisime, siis kas see maitse ja kontseptsioon on endiselt vajadusest lähtuvad või võtame toote tööst maha?“ tõi ta näiteid küsimustest, mida tuleks küsida. Nõmm rääkis, et neil on siiski olnud ka neid kaasusi, kus on astutud samm tagasi. “See on julgus teha samme ka tagasi.”
Pikka aega jookidega seotud valdkonnas tegutsenud Nõmmega tuli juttu ka rahvusvahelise edu saavutamisest. „Kui ma Livikost räägin, siis oleme jõudnud üpriski kaugele: üle 70 turu on kätte saadud. Alati on küsimus selles, et kuidas nendel turgudel seda jätkusuutlikult pikka äri planeerida. Edulugusid on kindlasti Eestis väga palju. Võib-olla me ka ei räägi nendest: väga sageli on enne kuulsus mujal maailmas ja siis see tuleb siia koduturule tagasi.“
Arutleti ka turundusinimese rolli üle ning sellega seotud ootuste ja tegelikkuse üle. Nõmm tõdes, et turundusse tööle tulevad inimesed sageli ei teadvusta, et turundus – see on eelkõige andmed. „Ma isegi julgeks öelda välja, et see on 80 protsenti analüütikat ja 20 protsenti siis seda, mis rõõmu pakub, kuigi ka analüütika pakub edulugu. See 20 protsenti on selline kirss tordil: et saan teha natuke loovaid asju ja natukene üritusi ja saan mõelda välja promokampaaniaid. Seda kõike tuleb teha ikkagi selle alusel, mida analüütika näitab.” Rääkides loovusest turunduses, ütles ta, et loovust tuleb rakendada selleks, et andmed muutuksid. „Tuleb rakendada loovust, kuidas neid andmeid muuta, et tulevikus saaks kogeda seda eduelamust. Alati tuleb vaadata nii lühi- kui pikaajalises perspektiivis. Lühiajaliselt on hästi lihtne: korra turunduskulud maha ja supertulemus. Ent kas see pikaajaliselt tagab selle, et see kaubamärk jääks ellu? Kas ta kolme aasta pärast toob sama tulemuse? Siin tuleb mängu juba nüüd see nii-öelda klassikaline turundus,“ lisas Nõmm.
Kuula-vaata lähemalt (Spotify/ Apple Podcasts):
Augustis alustasime Kantar Emori taskuhäälinguga ”Point”. Turundushuvilistele suunatud taskuhäälingu saatejuht on turunduslektor ja Kantar Emori konsultant Alar Pink. Iga osa keskendub ühele turunduseksperdile, kellel on pikaajalisem turundusvaldkonnas töötamise kogemus ning kes on vastustanud või vastutavad praegu organisatsiooni turundustegevuste eest.
Loe ka:
– Peter Roose: 70 protsenti õige otsus on parem kui otsustamatus
– Annika Parm: turunduses pead suutma kaasas käia kõikide trendidega
– Andrija Arro: suures pildis on kliendi käitumisharjumused Baltikumis sarnased
Uuringuekspert, Kantar Emor
Viimastel aastatel aset leidnud muutused brändide edetabelis viitavad sellele, et Eesti elanikud hindavad üha enam globaalseid ja vähem kohalikke kaubamärke. Nii leiame Kalevi ja ERRi kõrvalt YouTube'i ja Google'i.