TNS Emori valimiseelsete uuringute ja valimistulemuste võrdlus

21.10.2013

TNS Emori poolt kohalike valimiste eel tehtud uuringute alusel võis kogu Eestis prognoosida 60% lähedast hääletamisaktiivsust , tegelikkus oligi üsna sarnane – hääletamisaktiivsuseks kujunes 58%. Seega oli meie prognoos kogu Eesti osas täpne.

Valimiste eel prognoosisime 68% aktiivsust Tallinnas, tegelikkuses kujunes see mõnevõrra – 4% võrra – väiksemaks. Üks põhjendusi, mida valimisjärgsed uuringud võiksid kas kinnitada või ümber lükata, on selles, et oma potentsiaalset valimisaktiivsust ei realiseerinud Tallinna eestikeelne valijaskond (ja seda eriti Lasnamäel ning Haaberstis). Kui septembrikuu uuringud näitasid venekeelse elanikkonna oluliselt suuremat soovi valimistel osaleda, siis viimane küsitlus oktoobri keskel näitas ka eestlaste motiveerituse olulist suurenemist, mis aga nähtavasti lahtus vahetult valimiste eel viimaste päevade skandaali mõjul.

Kandidaatide eelistus kogu Eestis

TNS Emori valimiseelse uuringu tulemused kogu Eestis on lähedased tegelikele valimistulemustele, v.a IRL-i osas, kes tõenäoliselt suutis aktiivse ja atraktiivse kampaania toel jätkata populaarsuse kasvu väljaspool Tallinna ja Tartut ning võtta valimisliitudelt olulise osa pärast viimase küsitluse toimumist.

 

TNS Emor, oktoober 2013

(enne valimisi)

KOV – 2013 tulemused

Allikas: vvk.ee

Eesti Keskerakond 32% 31,9%
Isamaa ja Res Publica Liit 13% 17,2%
Eesti Reformierakond 13% 13,7%
Sotsiaaldemokraatlik Erakond 11% 12,5%
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 2% 1,3%
Kohalik valimisliit või üksikkandidaat 29% 23,4%

 

Tallinnas ja Tartus takistasid IRL-i tõusva trendi jätkumist valimiseelsed suuremad (Kross ja Interpol) või väiksemad skandaalid.

Kandidaatide eelistus Tallinnas

TNS Emor, oktoober 2013

(enne valimisi)

KOV – 2013 tulemused

Allikas: vvk.ee

Eesti Keskerakond 50% 52,65%
Isamaa ja Res Publica Liit 20% 19,2%
Eesti Reformierakond 8% 10,6%
Sotsiaaldemokraatlik Erakond 15% 9,9%
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 2% 2,7%
Kohalik valimisliit või üksikkandidaat 7% 5%

 

TNS Emori kohalike valimiste eelse uuringu tulemused Tallinnas erinevad oluliselt tegelikest vaid sotsiaaldemokraatide osas. Kui kogu Eestis on Sotsiaaldemokraatlik Erakond võrreldes eelmiste valimistega oluliselt kosunud, siis Tallinnas tuli vaatamata uuringutes ilmnenud erakonna heale kuvandile vaid eelmiste valimistega samaväärne tulemus. Üheks põhjuseks on nähtavasti atraktiivsete ja aktiivsete (välja arvatud Nõmmel ja Kesklinnas) kandidaatide puudumine, kelle poolt oleks saanud hääletada kõhklevamad valijad, kes kaalusid mitme erakonna vahel valiku tegemist, näiteks Lasnamäel ja Põhja-Tallinnas.

 

Aivar Voog

Aivar Voog

Kantar Emori uuringuekspert

+372 626 8538