59% eestimaalastest on Ukraina põgenikke aidanud

22.04.2022

Kantari analüüsiettevõtete tehtud War Barometer uuringu tulemused näitavad, et Ukraina sõjapõgenikke on lisaks valitsuse ametlikule abile aidanud 59% Eesti elanikest.

Kõige enam on Eesti elanikud Ukraina sõjapõgenikke toetanud rahalise panusega (41,6% aidanud inimestest) ning annetanud ka erinevaid asju ja esemeid (25,3% aidanud inimestest). Väiksemal määral on pakutud ka elamispinda või panustatud vabatahtliku tööga. Võrdluses teiste Ida-Euroopa riikidega on Eesti elanikud leedulaste järel põgenike suhtes kõige enam abivalmid.

71% eestimaalastest tunneb, et Ukraina sõda on nende heaolu mõjutanud, sarnaselt tunnevad end slovakid ja rumeenlased, teised riigid on vähem puudutatud. Samas on meie inimesed võrreldes teiste riikidega rahulikumad, 71,7% ei karda oma finantstuleviku pärast ning 80% Eesti inimestest ei ole oma puhkuseplaane muutnud.

Kantar Emori uuringueksperdi Anna Karolini sõnul peegeldavad uuringutulemused eestimaalaste muret Ukraina sõja pärast: „Ukraina sõda on paljusid eestimaalasi tugevalt mõjutanud, samas paistab Eesti silma nii põgenike kui ka Ukraina valitsuse abistamisega. Positiivne on, et oleme põgenikke toetanud rahaliselt läbi heategevusorganisatsioonide, kuna selline abi on kõige paindlikum ja efektiivsem.“

War Barometer kajastab Ukraina kümne lähiriigi meeleolusid ja hoiakuid, esimene seire oli märtsi lõpus. Eesti uuringut teeb Kantar Emor. Märtsikuises seirelaines (19.-25. märts) osales 600 Eesti elanikku vanuses 18–65 eluaastat. War Barometer uuring toimus veel Lätis, Leedus, Tšehhis, Slovakkias, Ungaris, Austrias, Bulgaarias, Rumeenias ja Serbias.

Anna Karolin

Anna Karolin

Uuringuekspert

+372 626 8537