E-poest ostetakse pileteid ja parfüüme, tavapoest toidukaupu ning ravimeid
02.08.2018
02.08.2018
Enim ostetakse veebipoodidest kontserdi-, kino- ja teatripiletiteid, parfümeeriatooteid ning elektroonikat, vähem aga toidukaupu, ravimeid ning remondikaupu, selgus Kantar Emori e-kaubanduse uuringust.
Võttes arvesse ostjaskonna määra ning e-ostjate osakaale, ostetakse hinnanguliselt 54% kontserdi-, kino-, teatripiletitest just veebist. „Kontserdi-, kino- ja teatripiletite puhul on tegemist ainsa kategooriaga, mida ostetakse juba täna veebist rohkem kui tavapoest,“ ütles Kersten Jõgi, Kantar Emori kaubandusuuringute ekspert. “Kõrget veebiostude osakaalu mõjutab kindlasti ka tõsiasi, et piletiostu puhul on võimalik oma kaup momentaalselt e-mailile või telefoni saada.“
Omniva pakiteenuste juhi Marita Mägi sõnul on kiire ning mugav tarne kliendi jaoks alati oluline olnud. Samal ajal kinnitab uuring ka elektroonikakaupade veebist tellimise populaarsust, sest ligi kolmandik (31%) elanikest on aasta jooksul elektroonikakaupu just veebist ostnud. „Elektroonika puhul saab klient veenduda kauba sobivuses ka veebis leiduva info põhjal – lugeda hinnanguid ning viia end kurssi erinevate toodete plusside ja miinustega. Lisaks on e-poes kaubavalik tavaliselt mitmekesisem kui tavapoodides ning tarnelahendus näiteks pakiautomaati äärmiselt mugav,“ ütles Mägi.
Väikseim on internetiostude osatähtsus toidukaupade ja ravimite osas, kus veebiostud moodustavad 4% koguostudest. „Kuigi toidukaupade kojutellimine on populaarsust kogumas, siis tänane vähene populaarsus on tingitud kindlasti ka piiratud tarnepiirkonnast. Samal ajal on kõik vähepopulaarsed kaubakategooriad just sellised, mis on Eesti e-kaubanduses alustanud pigem hiljuti. Nende populaarsus on kahtlemata veel kasvamas,“ lisas Mägi.
Nelja aasta tervikpildis näitavad suurimaid kasvunumbreid kaubagrupid, mille veebiostjaskond küündis 2014. aastal maksimaalselt 4 protsendini. Sel aastal on kiire populaarsuse kasv jätkunud ka mänguasjade ja toidukaupade veebist ostmisel.
Rohkem kui kaks kolmandikku (70%) eestlastest on viimase aasta jooksul veebist ostelnud, neist ca pooled ehk 34% ostlevad vähemalt kord kuus. E-kaubanduse populaarsuse kasvu iseloomustab ka sagedaste veebiostlejate (ostlevad 1 kord kuus) kasv 14 protsendilt 2014. aastal 34 protsendile 2018. aastal.
E-kaubanduse uuringu eesmärk oli määratleda Eesti elanike internetist ostmine ja selle trendid ning see viidi läbi 2018. aasta kevadel kombineeritud meetodil eesti ja vene keeles rohkem kui tuhande vastaja hulgas. Uuringu tulemused on laiendatavad kogu Eesti 15-74aastasele elanikkonnale.
Uudis avaldatud Omniva kodulehel.
Juhtekspert, Kantar Emor
Inimesed hindavad endiselt traditsioonilisi offline-reklaamikanaleid, samas kui turundajad eelistavad online'i. Offline-kanalites ajavad reklaamid inimesi vähem närvi, sest need tulevad nende igapäevaellu rohkem möödaminnes. Seevastu internetis käituvad reklaamid tihtilugu nagu ebaviisakad külalised, kes ei teata oma tulekust ette ja saabuvad kõige ebasobivamal hetkel.