Emor Passwordil: üle poole eestlastest usub kõrgemaid jõude ning ülivõimetega inimesi

16.03.2017

Täna alanud turunduskonverentsil Password lahatakse ühe teemana tarbijatrende, mis on seotud esoteerika ning vaimsusega. Emori tehtud uuringu järgi usub 59% Eesti elanikest ülivõimetega inimeste olemasolusse ning sama palju tunnistab kõrgema jõu olemasolu.

„33% Eesti elanikest (vanuses 15-74) identifitseerib ennast mingi religiooni kaudu. 29% peab ennast kristlaseks, 3% maausuliseks, ülejäänud (1%) kuuluvad muusse religiooni (budism, islam). 34% peab ennast vaimseks, kuid mittereligioosseks inimeseks. Kristlaseks tunnistamine on  iseloomulik pigem vanemaealistele (50+) ja mitte-eestlastele. Väga inimlik on millessegi uskuda – eestlaste usk jumalasse on maailmas madalamaid, siin on tühimik, mida esoteerika saab edukalt täita,“ sõnas Emori käitumisteaduste ekspert Heidi Reinson.

„Igale inimesele on väga oluline tema tervis – see on teema, millega on üsna lihtne inimest manipuleerida. Rõhutakse imelistele tervenemistele, tuuakse näiteid nii-öelda päris elust ning sellistel puhkudel ei süveneta reaalsetesse faktidesse või teaduslikku lähenemisse. Näiteks 36% Eesti elanikest usub kristallide ravivõimetesse ehk ligikaudu 350 000 Eesti elanikku vanuses 15-74 – milline potentsiaal kristallide müüjatele!  Usk kristallidesse on iseloomulik pigem naistele,“ rääkis Heidi Reinson.

38% Eesti elanikest usub maaväliste tsivilisatsioonide olemasolusse, mille esindajad külastavad aeg-ajalt meie planeeti. 47% Eesti elanikest usub mingit vandenõuteooriat. See on iseloomulik rohkem mitte-eestlastele.

Mõned näited:
  • 30% usub salaorganisatsioonidesse, kes tegelikult valitsevad maailma.
  • 10% usub sellesse, et ükski kosmoselaev pole tegelikult kuud külastanud.
  • 6% usub, et paljud maailma liidrid võivad olla tegelikult reptiilid.

Allikas. Kantar Emori üle-eestiline küsitlus veebruaris 2017. Valimisse kuulus 923 vastajat vanuses 15-74.