Eesti inimeste lemmikute toidubrändidena jätkavad Kalev ja Maks&Moorits, esiviisikusse tõusis ka lätlaste Kārums

20.06.2024

Kantar Emori mais läbi viidud uuringust selgub, et sarnaselt eelmisele aastale peavad Eesti tarbijad kõige meeldivamateks toidubrändideks maiustusebrändi Kalev ning lihabrändi Maks&Moorits.

Kolmandale kohale on tõusnud paaris eelnevaski uuringus esiviisikusse mahtunud piimabränd Alma. Almale järgnevad eeskätt kohukesebrändina tuntud Kārums, mis jõudis nii kõrgele kohale esmakordselt, ning läbi kaheksa-aastase uuringuajaloo meeldivamate toidubrändide esiviisikus püsinud Merevaik. Ülinapilt jäi esiviisikust välja üks kõige tuntumaid toidubrände ‒ lihabränd Rakvere.

Kantar Emori uuringueksperdi Katrin Männaste sõnul kalduvad Eesti inimesed üldiselt eelistama kohaliku taustaga, siinsele turule suunatud brände, millest suur osa on mitmekümneaastase ajalooga. „Mujalt, sealhulgas lähiriikidest pärit toidubrände on viimastes uuringutes esimese veerandsaja sekka mahtunud vaid neli-viis. Seega on lätlaste ühe armastatuma brändi Kārums sedavõrd tugev tulemus mõningane üllatuski. Selget tõusutrendi brändi meeldivuses oli märgata juba eelmisel aastal,“ rääkis Männaste.

Tooterühmade lõikes leiab veerandsaja meeldivaima toidubrändi hulgast enim piimabrände, järgnevad liha- ning teraviljatoodete brändid. Brändide meeldivus kaldub aga üsna suuresti erinema tarbija vanusest lähtuvalt. „Kõige mitmekesisem on 35-49-aastaste tarbijate maitse, kelle seas on kõige meeldivama brändi tiitlile suure hulga brändide vahel ülimalt tihe rebimine. Noorte lemmikutena domineerivad maiustuste, snäkkide ning jookide brändid. Samas 50-aastased ja vanemad tarbijad valivad Kalevi kõrval meeldivateks valdavalt põhitoiduainete brände,“ kommenteeris Männaste.

Nõnda võlgneb liiderbränd Kalev oma edu üheaegselt nii noorele kui üle keskea tarbijale, Maks&Moorits aga suuresti vanematele inimestele. Alma on eeskätt naiste lemmik, üllataja Kārums on pisut hinnatum nooremate poolt, kuid kasvatas meeldivust kõigis peamistes segmentides.

Toidubrändide edetabeliuuring viidi läbi kaheksandat aastat järjest ning lemmikute väljaselgitamiseks paluti vastajail etteantud nimekirja (brändinimi koos logoga) alusel valida kuni viis tema jaoks kõige meeldivamat – valik tuli teha 100 brändi seast.

Uuringus osales 1034 inimest vanuses 15–74 aastat üle kogu Eesti. Valim on esinduslik vastavaealise elanikkonna suhtes.

Loe ka:
Eesti inimeste lemmikbrändiks tõusis taas Kalev

Katrin Männaste

Katrin Männaste

Uuringuekspert

+372 626 8539