Erilised paigad aitavad hingel tasakaalu leida

20.03.2018

Küllap on igaühel mõni paik, millel on tema jaoks eriline tähendus – nüüd kinnitavad ka aju-uuringud, et ainuüksi südamelähedase paiga foto nägemine mõjub inimese emotsionaalsele ja füüsilisele heaolutundele paremini kui ükskõik milline oluline ese.

Negatiivse stressi ja depressiooni ajastul tasub otsida üles mõni kallis koht ja veeta seal mõtiskledes aeg-ajalt mõned tunnid. Brittide kultuuripärandi säilitamisele keskendunud National Trust uuris koos Surrey Ülikooli teadlaste ning uuringufirmaga Walnut Unlimited seda, kuidas mõjub südamelähedases paigas viibimine inimeste ajule. Funktsionaalse magnetresonantstomograafia abil mõõdeti, kuidas reageerivad inimeste ajud fotodele neile olulistest paikadest. Katie McQuater kirjutab, et uuring kinnistas seda, mida varem on arvatud – keskkond on inimese seisundile ülioluline (vt siit lähemalt).

Katsealustele näidati suvalises järjestuses kolme fotot, esimene neist oli pilt iga uurimisaluse jaoks isiklikult olulisest paigast, teine igapäevastest kohtadest ja esemetest, kolmas aga teadlaste endi valikust. Selgus, et teatud ajupiirkonnas tekkis just eriliste paikade fotodele märksa tugevam vastus kui piltidele igapäevastest kohtadest, reaktsioon oli automaatne ja emotsionaalne.

Üksiti kinnitas uuring, et erilistel paikadel on inimeste emotsioonidele märksa tugevam mõju kui esemetel, olgu see kasvõi näiteks abielusõrmus või isiklik auto. Eelkõige tajuvad inimesed rahutunnet ja rõõmu, aga tunnevad end samas ka energilisemalt. Tähtsad kohad ajendavad mõtisklema, mis üksiti aitab inimesel oma siseilma korrastada, tuues üksiti rahulolutunde.

Allikas: Research Live