Eesti ettevõtete turunduseelarvetest pea poole moodustab meediareklaam

22.03.2024

Eesti turunduseksperte kokku tooval konverentsil Password 2024 astus eile teiste seas üles Tallinna Ülikooli turunduslektor ja Mosaic OÜ juhataja Alar Pink. Alar tutvustas lähemalt Eesti turundusekspertide seas Kantar Emori poolt läbi viidud uuringut, kus vaadati üle turunduse võtmenäitajate hetkeseis ja tulevikuplaanid.

Muu hulgas tõi Alar välja, et
– Eesti ettevõtete turunduseelarved on meediareklaami poole kaldu, tehnoloogia kasutuselevõtus turunduseesmärkide saavutamiseks on arenguruumi. “Kuidas on nii, et kui mujal maailmas läheb turunduseelarvest neljandik turundustehnoloogia peale, siis meil ei lähe? See tähendab meie jaoks konkurentsivõime kukkumist. Kui tehnoloogiat rohkem kasutusele võtta, läheb vähem meediareklaamile – need on omavahel seotud. Me kasutame vähem tehnoloogiat ja proovime tehnoloogia mittekasutamist kompenseerida meediareklaamiga,” selgitas Alar Pink. Selle aasta uuringu andmetel läheb turundustehnoloogia kuludeks 7% turunduskuludest, samas meediareklaamiks 46%.

– “Suur küsimus on see, et palju meil turundusraha on,” rääkis Alar. “Meil on ka ettevõtteid, kes kulutavad igal aastal miljoneid turundustegevustele.” Tema sõnul on Eesti turunduses kogumaht 400 miljonit eurot ja ülespoole.

– Turunduseelarve paikapanekul lähtutakse kõige enam eelmise aasta eelarvest. “Hea on näha, et päris suur protsent reageerib turule. Me ei lähe sellise pimeda kanana edasi, vaid vaatame, mis toimub,” lisas ta. Nulltasemest eelarvestajaid ehk neid, kes alustavad täiesti puhtalt lehelt, on endiselt marginaalselt. “See on maailmas selge tendents: võetakse nullist ja muudetakse oma tegevusi. Siin on meil mugavustsoonist väljatulekut,” kommenteeris Alar Pink. Valdavalt planeeritakse tulevaks aastaks turunduseelarve kasvu. Samas 31% vastajatest ütles, et eelarve jääb samaks ning 3%, et eelarve kahaneb.

– Kõige tulemuslikumaks digiturunduse kanaliks hindavad uuringus osalejad e-maili turundust, uudiskirju.

Suur aitäh kõigile 61 turunduseksperdile, kes paneelis osalesid! Väga ootame ka järgmisel korral osalema! Nii saame hea ülevaate turul toimuvast, mis on kasulik info kõigile turundajatele.

Huvi korral uuri lisa ja vaata uuringu ostuinfot meie e-poest.

Alar Pink

Alar Pink

Konsultant

+372 5129 112