Kuidas maksame? Digitaalsed makseteenused koguvad turgu

02.04.2024

Tarbijad kasutavad aina enam mobiilseid ja digitaalseid makselahendusi, kuid sularaha kasutamine pole kuskile kadunud. Kantar viis läbi uuringu, millele vastas 10 000 inimest üle maailma. Mida teada saime?

Inimesi küsitleti kümnel Kantari turul: Ameerika Ühendriikides, Austraalias, Brasiilias, Hiinas, Hispaanias, Prantsusmaal, Saksamaal, Lõuna-Aafrikas, Singapuris ja Suurbritannias. Leiti, et digimaksete kasutamine varieerub nii demograafilises kui ka piirkondlikus lõikes.

Nutikella või -telefoni abil tasumine tundub mugav ja on kooskõlas tarbijate suureneva vajadusega kiiruse ja paindlikkuse järele oma ostude tegemisel. Tarbijad viitavadki just mugavusele kui peamisele põhjusele selliste maksete kasutamiseks. Võimalus teha kiireid ja turvalisi tehinguid ilma füüsiliste kaartide või sularahata on vastavuses tänapäeva tarbija kiire elustiiliga. Nooremad inimesed on need makseviisid kiiremini vastu võtnud. Üle poole 18-39-aastastest vastajatest on neid makseviise kasutanud, samas 56-75-aastastest vaid 18%.

Uuritud turgudest on digitaalsed makseviisid (nutitelefoni või -kella abil maksmine) kõige enam omaks võetud Aasia riikides ehk Hiinas (57% tarbijatest kasutavad Apple Payd või Google Walletit) ja Singapuris (47%). Kõige tagasihoidlikum on kasutus Prantsusmaal (28%) ja Austraalias (27%).

Sularaha ei ole kuskile kadunud. Valdav enamik (93%) vastajatest kasutab sularaha kas väga sageli või regulaarselt. Põhjusena tuuakse kõige enam seda, et sularahas makstakse väiksemate ostude eest, teiseks meeldib inimestele sularahaga maksmise mugavus. Arveid makstakse arusaadavalt valdavalt interneti/mobiilipangas.

Igal turul küsitles Kantar 1000 inimest veebi teel. Uuring viidi läbi perioodil 23.12.2023 – 12.01.2024.

Uuringu tulemusi saad tasuta lugeda siin.

Allikas: Kantar.