Sularaha ei ole enam kunn, aga ta ei kao niipea

30.04.2018

Veel selle kümnendi algul kasutati Eestis sularaha rohkem kui kaardimakseid, mullu kahanes aga sularaha väljavõtmine pangaautomaatidest võrreldes kaardimaksete mahuga Eesti Panga andmetel juba 43,5 protsendini. Sarnastele tendentsidele osutavad Kantar TNSi uuringud ka Suurbritannias.

Eesti Panga kodulehel on nähtavad andmed sularaha väljavõtmise kohta deebet- ning krediitkaartidega, kaasa arvatud mitteresidentide tehingud. Mullu oli selliste sularahatehingute maht kokku ligi neli miljardit eurot, samal ajal maksti meie müügikohtades kaartidega kokku ligi 5,2 miljardi euro ulatuses. Seega kahanes sularaha väljavõtmise osa 2016. aasta 44,8 protsendilt mullu rohkem kui protsendipunkti jagu 43,5 protsendile. Veel 2010. ja 2011. aastal võeti Eestis sularaha välja rohkem kui tehti kaardimakseid, ent 2012. aastal olukord muutus.

Ehkki sularaha osatähtsus võrreldes kaardimaksete mahuga kahaneb, ei ole tegelikkuses vähenenud selle automaatidest väljavõtmine. Tunamullu võeti Eestis välja 3,84 miljardit eurot, aga eelmisel aastal ligi neli miljardit. Kaardimaksete summa kasv on palju kiirem, kerkides sama aja jooksul 4,7 miljardilt eurolt 5,2 miljardini.

Britid liiguvad samas suunas

Ent läheme nüüd võrdluseks Suurbritanniasse, mis on tuntud kui rahaasjades vägagi konservatiivne riik. Kantar TNSi uudisväljaande toimetaja Kirsty Cooke kirjutab, et veel 2016. aasta viimases kvartalis oli sularaha seal kasutusel valdavas osas tehingutes. Mobiilimaksed oli uus asi. Ent eelmise aasta jooksul toimus vanal heal Inglismaalgi murrang ja sularaha kasutatakse veel vaid 40 protsendil tehingutest, enamasti käib jutt vähem kui viis naela maksvatest ostudest.

Kantar TNS korraldas Business Insider’i tellimusel uuringu saamaks teada, kas Briti avalikkus on valmis sularahast loobuma. 17 protsenti täiskasvanutest on kindlasti valmis minema täielikult üle sularahavabadele tehingutele, 22 protsenti leiab, et tõenäoliselt juhtub see tulevikus. Mida nooremad inimesed, seda suuremaks kasvab toetus sularahata riigile.

Kui aga küsiti, kas inimesed kujutavad ette sellist tulevikku, mil nad kasutavad üksnes sularahavabu maksemeetodeid, teatas vaid 12 protsenti, et kindlasti mitte. 18 protsenti pidas sularahast loobumist aga pigem ebatõenäoliseks.

Üksiti selgus uuringust, et mehed kujutavad sularahata Ühendkuningriiki märksa hõlpsamini ette kui naised – sellega sai hakkama 45 protsenti meestest ja 34 protsenti naistest.

Kantar TNSi klienditeenuste direktor Celene McCaffery märkis, et lõppkokkuvõttes suunavad inimeste maksekäitumist kaupmehed ja maksete korraldamisega tegelevad firmad. „Inimesed peavad kasutama neid võimalusi, mida neile tulevikus pakutakse,“ selgitas ta. „Terve hulk lennukompaniisid müüb praegu pileteid üksnes sularahavabalt, e-äri ettevõtted on toimetanud sularahata juba pikka aega. Mõned valdkonnad muutuvad sularahavabaks kiiremini kui teised, aga täiesti sularahavaba ühiskonnani on siiski veel mõnda aega minna.“

Loe edasi Eesti Päevalehest.