Lidl on hõivanud 7% turust, enim on nõrgenenud Coop

03.11.2022

Kantar Emori värskest toidupoekettide konkurentsi kaardistavast tarbijauuringust selgub, et esimese kuue tegutsemiskuuga on Lidl haaranud 7% Eesti toidukaupade jaeturust. Coop kui suurima turujõuga jaekett on kliente kaotanud enim.

Turujõud näitab ostukorvi jaotust erinevate jaekettide vahel ja sõltub oluliselt müügivõrgustiku laiusest. Eesti toidukaupade jaeturul on suurima turujõuga kodumaine Coop, mille tulemused on aastases võrdluses enim nõrgenenud. Elanike hinnangutele tuginedes on Coop aga jätkuvalt parim igapäevakaupade ostukoht, mille kuvandi peamised tugevused on hea asukoht, kiire ja mugav ostuvõimalus ning eestimaiste toodete lai valik.

Kindlal teisel kohal on Maxima ning kolmas on Selver. Kui Maxima kuvandi peamised tugevused on seotud ratsionaalsete argumentidega nagu soodne hinnatase ja eripakkumised, siis Selveri kuvandis eristub emotsionaalne nn pehmemate väärtuste pool hea teeninduse, meeldiva ostukeskkonna ning värske ja kvaliteetse kauba pakkumise näol.

Turujõult neljas on Rimi ja viiendal kohal koos Prismaga on Lidl. Kantar Emori ostukäitumise eksperdi Kersten Jõgi sõnul oli Lidli kui odavpoeketi fookus soodsale hinnale juba enne Eesti turule sisenemist teada, kuid uuring näitas, et Lidl on nõrgestanud nii hinnale rõhuvaid kui ka lisaväärtust pakkuvaid jaekette, pakkudes korraga nii tarbijale atraktiivset hinda kui ka kvaliteetset kaupa ja teenust. „Lidl on liidrite kuvandit nõrgestanud mitmetes nende olulistes tugevustes ning saavutanud siin lühikese ajaga märkimisväärse tulemuse,“ lisas Jõgi. Võttes lisaks arvesse emotsionaalset sidet poe ja klientide vahel ehk brändijõudu, on Lidlil selge potentsiaal turul veelgi kasvada. „Kui vaadata elanike antud meeldivushinnanguid erinevatele jaekettidele, on Lidlil kõige suurem kasvupotentsiaal Lõuna-Eestis ning koht turujõu esikolmikus terendab kõige eredamalt Virumaa piirkonnas,“ kommenteeris Jõgi.

Koht Jaekett Turujõud (%)
    2022 2021
1. Coop 23% 26%
2. Maxima 20% 21%
3. Selver 17% 19%
4. Rimi 15% 15%
5.-6. Prisma 7% 7%
5.-6. Lidl 7%  

Kantar Emori toidupoekettide uuring toimus septembris veebi teel, selles osales 1669 eestimaalast vanuses 15–74 aastat. Valim on esinduslik Eesti elanikkonna vastavaealise elanikkonna suhtes.

Kersten Jõgi

Kersten Jõgi

Kantar Emori uuringuekspert

+372 626 8582