TNS Emori Euroopa pealinnade hinnavaatluse põhjal saab kõige odavamalt toidukaupu osta Varssavist ja kõige kallimalt Kopenhaagenist ning Londonist. Tallinna hinnatase jääb vaadeldud pealinnade keskmise taseme lähedale

08.01.2013

TNS Emori Euroopa pealinnade hinnavaatluse põhjal selgus, et kõige soodsam oli detsembris toidukaupu osta Varssavist, kuid üsna soodsalt sai ostud tehtud ka Vilniuses. Kõige rohkem pidid toidukaupade ostmisel raha välja käima Kopenhaageni ja Londoni elanikud, kuid keskmisest kõrgemad hinnad olid ka Helsingis ning Stockholmis. Tallinna hinnatase jäi vaadeldud pealinnade keskmise taseme lähedale koos Praha, Amsterdami, Berliini ja Riiaga.

Võrreldes teiste pealinnadega sai detsembris Tallinnas osta soodsaima hinnaga kohvikoort, sibulat, viinerit ning soodushinna tõttu ka Liptoni teed ja Activia topsijogurtit.

Alkohoolsed joogid (viin ja õlu) olid detsembris kõige kallimad Stockholmis ja Helsingis. Kõige odavamalt sai alkoholi osta Varssavist ja Vilniusest. Näiteks 0,5 l kohaliku viina hinnas oli vahe kõige odavama ehk Vilniuse ja kõige kallima ehk Stockholmi hinna vahel ligi 3,5-kordne. Alla pealinnade keskmise hinnataseme jäi alkoholi hind ka Berliinis, Tallinnas ja Prahas.

Mootorikütuste osas oli teenindusjaamades detsembrikuus soodsaim bensiini 95E liitri hind Tallinnas (13,15 € 10 liitri kohta), alla 14 € 10 liitri kohta jäid veel hinnad Varssavis, Prahas, Vilniuses ning Riias. Kõige kallim oli bensiin detsembris Amsterdamis (17,26 € 10 l kohta) ja Londonis (17,22 € 10 l kohta). Diislikütuse puhul oli soodsaim hind Vilniuses (13,09 € 10 l kohta), kuid alla 14 € 10 l kohta jäi hind ka Varssavis, Tallinnas ja Riias. Kõige kallim oli diislikütus detsembris Londonis (18,33 € 10 l kohta).

Metoodika kirjeldus

TNS Emori pealinnade hinnavaatlusesse on kaasatud 11 Euroopa pealinna: Tallinn, Riia, Vilnius, Varssavi, Praha, Helsingi, Stockholm, Berliin, Amsterdam, Kopenhaagen ja London. Igas pealinnas vaadeldakse ligi 40 igapäevakauba (sh sigaretid ja alkohol) hindu. Lisaks vaadeldakse ka mootorikütuste hindu teenindusjaamades.

Pealinnade hinnavaatlust viiakse läbi 4 korda aastas (märtsi, juuni, septembri ja detsembri esimeses pooles). Igas pealinnas viiakse vaatlus läbi ühes suures keskmise hinnatasemega poes (hüpermarketis). Mootorikütuste hindu fikseeritakse kindlatel kuupäevadel teenindusjaamas Shell või Statoil. TNS Emor on teostanud pealinnade hinnavaatlust alates 2011. aasta septembrist.

Toodete nimekiri on koostatud põhimõttel, et tegu oleks toodetega, mida leiab enamikust Euroopa pealinnadest (seetõttu ei vaadelda nt selliseid tooteid nagu 2,5% kilepiim, leib jmt).
Hinnavaatlused kauplustes viivad läbi TNS Emori koolitatud ning pealinnades kohapeal elavad vaatlejad. Pärast hindade fikseerimist toimub andmete järelkontroll ning andmete analüüs. Nende pealinnade hinnad, kus kehtib muu valuuta, teisendatakse eurodeks ja aluseks võetakse vaatluskuu keskpaiga valuutakurss. Seetõttu võivad mõningased hinnakõikumised olla tingitud ka kursi muutustest võrreldes eelmise vaatlusperioodiga.

Üldjuhul fikseeritakse igas tooterühmas ühe toote hind. Hinnavaatlejad märgivad üles igas tooterühmas kõige suurema müügipinnaga toote hinna, võrdsete pindade korral valitakse odavam. Kui toode on poes soodushinnaga, mis kehtib kõigile ostjatele, siis fikseeritakse soodushind. Kui soodushind kehtib vaid kliendikaardiga, siis märgitakse üles tavahind.