Tahaks jätkusuutlikku, aga taskukohast kaupa

03.10.2023

Pealkirjas toodud soov ei ole ilmselt paljudele võõras. Märkimisväärne osakaal tarbijatest väärtustab toodete valikul jätkusuutlikkust, aga samas on rida teisi tegureid, mida nad peavad oluliseks. Kuidas viia jätkusuutlikud valikud massidesse?

Läbi 2022. aasta vaatas Kantar 19 riigis üle maailma, mis on need asjad, mille pärast inimesed muretsevad. Sõda, majandus ning kliima- ja keskkonnaküsimused olid järjekindlalt esikolmikus.

Targad brändid on hästi mõistnud inimeste vajadust jätkusuutlike valikute järele ja nautinud kiiret kasvu. Jätkusuutlike valikute turundamisel keskendutakse tihtipeale n-ö aktiivsele segmendile – neid on ca 30% neis riikides, mis olid uuringusse haaratud. Selles segmendis on inimesed motiveeritud tegutsema, nad usuvad, et oma igapäevaste valikutega saavad nad mõjutada laiemat pilti. Jätkusuutlik eluviis on osa nende identiteedist. See segment on tihtipeale keskmisest jõukam.

Mida see tähendab praegusel majanduslikult keerulisemal ajal? Inimesed teavad, et jätkusuutlikud valikud on keskmisest kallimad ja ajal, kui püksirihma tõmmatakse koomale, nähakse “igapäevast jätkusuutlikkust” justkui luksuskaubana, mida ei saa endale alati lubada. Samal ajal 75% kõikidest tarbijatest – sealjuures väga erineva majandusliku taustaga – ütlevad, et “ma tahan osta keskkonnasäästlikke, jätkusuutlikke tooteid, aga brändid peaksid tagama, et ma saan seda endale lubada”. Siin on brändidele suur võimalus laiendada oma tarbijaskonda. Asjaolu, et kõik ei tee jätkusuutlikumaid valikuid, ei tähenda, et neile keskkonnaküsimused olulised ei oleks. Kantari uuringus nõustus 70% vastajatest selle väitega: “Kuigi ma ei saa endale lubada tooteid, mis oleksid keskkonnale ja ühiskonnale paremad valikud, ei tähenda, et ma neist küsimustest kuidagi vähem hooliksin.”

Väärtuse vs tegutsemise lõhe ületamine

Selles väärtuse-tegutsemise lõhes saame adresseerida ettevõtteid, et nad püüaksid leida uusi viise jätkusuutlikemate valikute kättesaadavamaks tegemiseks. Näiteks kas jätkusuutlikematele kaupadele lisatav juurdehindlus on suurem kui teiste toodete puhul ja kas seda saaks muuta? Jah, premium-kaupade järele on alati nõudlust, kuid mis oleks, kui viiks jätkusuutlikumad valikud massidesse? Kui nõudlus kauba järele on suurem, peaksid ka tootmiskulud tänu mahuefektile vähenema ja see võimaldaks hoida hinda taskukohasena suuremale osakaalule tarbijatest.

Pärast aktiivseid tegutsejaid tulevad n-ö kaalujad ja uskujad, keda on kokku 59%. Kui me suudame kaotada takistusi, mis lahutavad neid jätkusuutlikematest valikutest, on see suur võimalus. Väga vähesed inimesed keskenduvad ainult jätkusuutlikkusele. Paljudele läheb aga jätkusuutlikkus väga korda, eriti, kui siia juurde lisada veel tervislikkus, kvaliteet, turvalisus, ilus disain. Kui tuli digipööre, siis kui paljud praegu edukatest ettevõtetest otsustasid, et nemad sellega kaasa ei lähe? Nii on ka jätkusuutlikkusega – siin on vaja mõtteviisi muutust.

Jätkusuutlikkus ei ole nišš või moeröögatus, see on vältimatu suund. Tulevik on käes ja brändid, kes tegutsevad jätkusuutlike valikute viimisel laiematesse massidesse, saavad siin ainult võita.

Allikas: Kantar 

Loe ka:
Tutvu värske jätkusuutliku turunduse raporti tulemustega